Jdi na obsah Jdi na menu
 


USA - Litva

5. 1. 2011

 

USA - LITVA    85:83

 

Američtí profesionálové z NBA nazývaní od her v Barceloně "Dream Team" přivezli do Sydney další hvězdami blyštící se výběr. Jeho klenoty,které podtrhovali sílu tohoto týmu byli zejména Vince Carter - úřadující král smečí NBA,potom Kevin Garnett - respekt budící podkošová star, Gary Payton - zkušený rozehrávač a obhájce zlata z Atlanty a Alonzo Mourning - pivot se srdcem na správném místě. A protože hráči USA věrni trendu,který před nimi nastolili Dream Teamy I a III neprohráli v Austrálii až do semifinále jediný zápas,nepodcenili tým Litvy,nabízel se výborný zápas. Sebevědomí Američané vlétli do zápasu proti týmu,se kterým se potkali už v základní skupině se sobě vlastním elánem. Hráči ze zámoří se brzo ujali vedení 7:0,po koších Mourninga,Allena a trojce Paytona. Jestliže v tu chvíli borci v modrém čekali,že se Evropané položí a oni si dojdou pro finále,pak se krutě zmýlili. Kouč Litevců Kazlauskas ve svém time-outu hráče pořádně "sjel" a neslo to ovoce. Možná k tomu využil i rad svého asistenta,amerického kouče Donnieho Nelsona jr.,jenž přijal místo u národního týmu Litvy jako specialista na útočné systémy. Litevci hned po rozehrání trefili první trojku,jmenovitě Timinskas. Pak se rozehrál jejich nejlepší hráč večera Sarunas Jasikevičius a s Američany se začala točit celá hala. Litevci stíhali své protivníky bránit a Američané se na každý koš neskutečně nadřeli. Ani jeden z obou týmů si nevypracoval žádný velký náskok. USA sice vedli o 7 bodů po tříbodovém koši Allana Houstona,ale Litevci zásluhou Songalii a následně Štombergase snížili na rozdíl 3 bodů a pak dokonce na rozdíl jediného po dalším koši Jasikevičiuse. Pak ale ztratil Šiškauskas zbytečně míč a toho využil ke smeči uniknuvší Abdur-Rahim. Pak se zpole trefil McDyess,ale okamžitě na druhé straně palubovky kontroval Žukauskas. S blížícím se koncem 1.poločasu šli trošku do trháku hráči v modrém. Postarali se o to trojkama Kidd a Carter a dvěma šestkami Mourning. Poločasové skóre hrálo o 6 bodů ve prospěch favorita.

Druhý poločas začli opět lépe hráči USA. Hardaway skvostnou zadovkou vybídnul ke smeči Vina Bakera a několik vteřin nato přesně zacílil z pole Steve Smith. Jenže Jonas Kazlauskas si vzal další oddechový čas a ten opět padnul na úrodnou půdu. Litevci zabrali a na konci jejich úseku Jasikevičius další trojkou vyrovnal na 54:54. To vyburcovalo k timu i kouče Tomjanoviche. Američané najednou byli o krok pozadu za nadšeně bojující Litvou. Vyprodaný SuperDome začal cítít ve vzduchu senzaci her a snad do jednoho se diváci přidali na stranu bílého družstva. Ale americké persony se nenechali vykolejit. Podrželi je opory. Po koši Raye Allena se dvakrát prosadil Kevin Garnett a potom čtyřmi šestkami v krátkém sledu Alonzo Mourning. Litevci ale nenechali své soky odskočit na vyšší rozdíl než 4 body. A když bylo potřeba,trefili trojku jako např. na konci 12.minuty nikým nebráněný Masiulis. Litevci cítili velkou šanci a nechtěli ji ani za nic pustit. Američané zase cítili možnou potupnou porážku od out-sidera a zapnuli na vyšší obrátky.

Poslední minuty probíhali v hektickém tempu. Nejdřív smečoval Carter,po něm se vyfauloval jeho spoluhráč Mourning a minutu po něm i litevský pivot Songalia. Galerii vyautovaných playerů dokončil minutu před koncem další litevec - Šaulius Štombergas. Poslední minuta byla hektická. Jason Kidd dvěma úspěšnými šestkami posunul USA do vedení 85:83,ale kouč soupeře si vzal time-out. Litevci rozehráli z poloviny. Míč se dostal k Jasikevičiusovi,kterého bránil právě výborný obránce Kidd. A svou ůlohu splnil,protože nejlepší hráč celého zápasu svou nejdůležitější a poslední střelu minul. Netrefil ani obroučku amerického koše a litevský sen,který byl tak blízko se rozplynul. Američané se tak přece jen na konec dostali do finále,které později vyhráli nad Francií.

 

USA - Litva 85:83 (42:36)

 

USA : Smith,Kidd,Houston,Mourning,Hardaway,Carter,Garnett,Baker,Allen,McDyess,Payton,Abdur-Rahim. Trenér : Tomjanovich Rudy

Litva : Einikis,Štombergas,Žukauskas,Adomaitis,Jasikevičius,Marčiulionis,Masiulis,Maskoulinas,Šiškauskas,Songalia,Timinskas,Giedriatis. Trenér : Kazlauskas Jonas

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář